8. Ogovaranje razvratnika koji javno griješi
Ogovaranje je dozvoljeno, čak i bez postojanja naročite koristi, kada se radi o osobama koje su poznate po razvratu, jer ukoliko postoji javno očitovanje lica u razvratu, onda se takvi primjeri ne mogu podvesti pod pojam ogovaranja. U vezi s tim, navest ćemo nekoliko predaja. U jednoj od njih se od Božijeg Poslanika, s.a.v.a., prenosi da je rekao:
ثَلَاثَةٌ لَيْسَ لَهُمْ حُرْمَةٌ: صَاحِبُ هَوًى مُبْتَدِعٌ وَ الْإِمَامُ الْجَائِرُ وَ الْفَاسِقُ الْمُعْلِنُ بِالْفِسْق.
“Trojica ne zavrjeđuju poštovanje: novotar koji strast slijedi, nepravedni vladar i razvratnik koji javno griješi.”[1]
U drugoj predaji, približno istog sadržaja, stoji da je Božiji poslanik, s.a.v.a., rekao:
ثَلَاثَةٌ لا غِيبَةَلَهُمْ صَاحِبُ الهَوى و الْفَاسِقُ الْمُعْلِنُ بِفِسْقِهوَ الْإِمَامُ الْجَائِرُ.
“Na trojicu se ogovaranje ne odnosi: na onoga koji strast slijedi, na razvratnika koji javno griješi i na nepravednog vladara.”[2]
A u jednoj predaji se prenosi da je Božiji poslanik, s.a.v.a., rekao:
لَيْسَ لِفاسِقٍ غِيبَةٌ.
“Na razvratnika se ogovaranje ne odnosi.”[3]
Također se prenosi da je rekao i sljedeće:
مَنْ أَلْقَى جِلْبَابَ الْحَيَاءِ من وَجْههِ فَلَا غِيبَةَ لَهُ.
“Na onoga ko sa lica svoga ukloni zastor stida ogovaranje se ne odnosi.”[4]
Imam Sadik, mir neka je s njim, kaže:
إِذَا جَاهَرَ الْفَاسِقُ بِفِسْقِهِ فَلَا حُرْمَةَ لَهُ وَ لَا غِيبَةَ.
“Kada razvratnik javno griješi, na njega se ne odnosi ni poštovanje, ni ogovaranje.”[5]
Napomena
Prije negoli zaključimo ovu raspravu, napomenut ćemo još nekoliko stvari:
Prvo, ukoliko ogovaranje protumačimo otkrivanjem nečije tajne, onda imenovanje onoga ko javno griješi zapravo i ne spada u primjere ogovaranja. Dakle, ne radi se o izuzetnom slučaju ogovaranja, budući da govorenje o nekom javno počinjenom grijehu nije otkrivanje tajne.
Drugo, izuzetni primjeri ogovaranja, tj. slučajevi kada ogovaranje nije zabranjeno, nije ograničeno samo na pojave koje smo naveli, već postoje i drugi primjeri, od navođenja kojih smo se morali uzdržati, imajući u vidu ograničenost za to predviđenog prostora u ovoj knjizi.[6]
Treće, čovjek treba dobro paziti da – pod izgovorom da je taj i taj slučaj jedan od onih izuzetnih, kada je ogovaranje dopušteno – ne počini grijeh ogovaranja, drugim riječima, ne smije zloupotrebljavati izuzetne slučajeve ogovaranja radi vlastitih ciljeva. Isto tako, ne smije sebi dopustiti da, usljed greške ili nepoznavanja primjera u kojima je ogovaranje dopušteno, zasluži kaznu u Džehennemu. On nikad ne smije zaboraviti na primjenu pravila “prijekog i prečeg”, a tek kada utvrdi da se u određenom slučaju radi o “nužnoj dobrobiti”, dopušteno mu je ogovarati, ali tek nakon što razmotri sve pobrojane stavke. Jer, kao što nam je poznato, ogovaranje je pravo ljudi, i sve dok se ogovarana osoba ne odobrovolji i ne oprosti ogovaraču, njegov grijeh neće biti oprošten.
Četvrto, ponekad iznošenje tuđih poroka i grijeha vodi u širenje opačine i razvrata među ljudima, čime nestaje ogavnosti učinjenog grijeha. U takvim primjerima, ukoliko se ne radi o prečoj dobrobiti, neophodno je kloniti se ogovaranja, makar se radilo i o osobi koja je poznata po javnom griješenju.
Zaključak i suma ove rasprave sadržan je u činjenici da, općenito, postoje samo dva slučaja kada je ogovaranje dopušteno: prvi, kada je posrijedi preča dobrobit, i drugi, kada se radi o ogovaranju grješnika koji je poznat po razvratu, gdje se dopuštenost ogovaranja ne temelji na neophodnoj dobrobiti. Osim u ova dva slučaja, čovjek treba dobro obratiti pažnju, kako ne bi, pod izgovorom da je određeni slučaj iznimka, počinio grijeh.
(nastavak…)
[1] Mekasibu muharreme, predaja 5, str. 44; Vesa'ilu-š-ši'a, sv. 8, predaja 5, str. 605.
[2] Gazali, Ihja'u ‘ulumi-d-din, sv. 3, str. 153.
[3] Mehadždžetu-l-bejda’, sv. 5, str. 272; Biharu-l-envar, sv. 72, str. 237.
[4] Mehadždžetu-l-bejda’, sv. 5, str. 272; Ihtisas-e mufid, str. 242; Ed-Durru-l-mensur, sv. 6, str. 97; Kenzu-l-‘ummal, sv. 3, str. 959; Biharu-l-envar, sv. 72, str. 233.
[5] Vesa'ilu-š-ši'a, sv. 8, str. 605; Amali Saduk, str. 42.
[6] Za više obavijesti na ovu temu vidi: Mekasibu muharreme, str. 44 pa nadalje; Mehadždžetu-l-bejda’, sv. 5, str. 270; Gazali, Ihja'u ‘ulumi-d-din, sv. 3, str. 152-153; Kešfu-r-rejbe, str. 14-16; Mi'radžu-s-se'ade, str. 412-414; Biharu-l-envar, sv. 72, str. 231-234.