Kur'an:
وَ فِى الْأَرْضِ آيَاتٌ لِّلْمُوقِنِينَ وَ فِى أَنفُسِكُمْ أَفَلَا تُبْصِرُونَ
Na Zemlji su dokazi za one koji čvrsto vjeruju, a i u vama samima – zar ne vidite?[1]
Hadis:
رسول الله (صلى الله عليه و آله): مَن عَرَفَ نَفسَهُ فَقَد عَرَفَ رَبَّهُ.
Allahov Poslanik, s.a.v.a., je rekao: „Ko je spoznao sebe, spoznao je Gospodara svoga.“[2]
عنه (صلى الله عليه و آله): أَعرَفُكُم بِنَفسِهِ أَعرَفُكُم بِرَبِّهِ.
Allahov Poslanik, s.a.v.a., je rekao: „Onaj među vama koji najbolje poznaje sebe, on među vama najbolje poznaje Gospodara svoga.“[3]
Rasprava o ulozi spoznaje jastva u spoznaji Boga Višnjeg
U stvaranju čovjeka su jasni znakovi i dokazi spoznaje Boga u vidokrugu Kur'ana Časnog. Svako ko nije svadljiv i želi utvrditi istine postojanja, oslanjajući se na dokaze i argumente, uistinu može upoznati Stvoritelja svijeta i Istinu istina kada pažljivo posmatra mudrosti Njegova Bitka.
Podjele hadisa koji pozivaju spoznaji jastva
Islamske predaje nadahnute Kur'anom Časnim potvrđuju u velikom broju spoznaju jastva. Te predaje moguće je podijeliti u pet skupina:
Prva skupina: To su hadisi koji smatraju spoznaju jastva najvrjednijom spoznajom, npr. predanje od Zapovjednika vjernika Alija, mir s njim, kada je rekao: „Najbolja je spoznaja čovjekova spoznaja samoga sebe!“
Druga skupina: To su hadisi koji kazuju o štetama čovjekovog neznanja samoga sebe. Od imama Alija, mir s njim, se prenosi: „Nemoj ne poznavati samog sebe, jer neznalica samoga sebe je neznalica svega!“
Treća skupina: To su hadisi koji utvrđuju da je spoznaja jastva uvod u spoznaju postojanja i njegov ključ, kao što govore riječi prenesene od Imama Alija, mir s njim: „Onaj koji je spoznao samoga sebe još je bolje spoznao drugoga.“
Četvrta skupina: To su hadisi koji spoznaju jastva smatraju ključem spoznaje Boga Višnjeg, tačnije, njoj ravnoj. Najpoznatiji je časni hadis koji se prenosi od Vjerovjesnika, s.a.v.a., i Imama Alija, mir s njim, koji su rekli: „Onaj ko je spoznao samoga sebe, spoznao je Gospodara svoga!“
Peta skupina: To su hadisi koji jasno pokazuju svrhu spoznaje jastva i objašnjavaju je.
[2]‘Avali-l-leali, sv. 4, str. 102, predaja 149.
[3]Džami‘u-l-ahbar, str. 35, predaja 12.