Pred nama je izvanredno vrijedno djelo na polju spekulativnog i praktičnog irfana nezaobilazno za početnike, a za kojom i napredni duhovni putnici stalno imaju potrebu. Osnovno obilježje ovog djela je njena konciznost i jednostavnost u izlaganju temeljnih načela irfana, a da se pritom nije izgubila na svojoj dubini i tanahnosti smislova.
O njenoj vjerodostojnosti je dovoljno to što je potpisuje Allame Teherani i koja ujedno predstavlja njegove bilješke predavanja Allame Tabatabaija koje je on držao za uzak krug svojih probranih učenika. Ove bilješke su tek nakon trideset godina ugledala svjetlost dana u vidu knjige.
Zahvalni smo Uzvišenom Allahu što je Svojim proviđenjem i milošću učinio da ovo djelo doživi svoje bosansko rađanje!
Djelo posvećujemo svim zaljubljenicima duhovnog puta i onim koji imaju bol odvojenosti od Uzvišenog i svoju istinsku domovinu vide u Božijoj blizini.
Sa perzijskog preveo: Amar Imamović
Poslanica o srži duhovnog putovanja
Zapis sa časova praktičnog irfana Allame Tabatabaija
Naslov izvornika
رسالةُ لُبّ اللُّباب فى سير و سلوك اُولى الألباب
Uvod
Neka su najljepši pozdravi čistoj duši Poslanika posljednjeg vremena, Muhammedu Mustafi, i nasljedniku plemenitog roda, posjedniku položaja velajatul-kubra, Aliju Murtedi, i časnim potomcima, Čistim Imamima, posebno polu duhovne sfere kontingentnog svijeta, Hudždžet ibn Hasanu Al-Askeriju Imamu Mehdiju!
Osjećaj ljubavi prema vjeri, naklonjenost i težnja ka skrivenim svjetovima te otkrivanje natprirodnih i metafizičkih tajni dio je ljudskih nagona i njegove prirode. Ovaj nagon posljedica je privlačenja[1] Voljenog, tj. Njegovog privlačenja kontingentnog[2] svijeta ka Sebi, a posebno čovjeka kao plemenitog stvorenja ka Njegovom položaju apsoluta i beskonačnosti, dok je duh magnetizma upravo duša duše koja se tumači i kao duša ili hakikat hakikata, osnova praiskonskog vječnog, izvor ljepote i ishodište postojanja i krajnosti savršenstva.
َلكُلُّ عِبارَةٌ وَ أنتَ المَعنى يا مَن هُوَ لِلقلُوُبِ مِغناطِيسٌ
“Cijeli svijet kontingentnog postojanja u položaju je izraza, a Ti Si njegovo značenje, o Ti Koji privlačiš srca.”[3]
Ovo istinsko magnetno privlačenje uzrokuje cijepanje povezanosti sa prirodom i ograničenjima duše, kretanje ka svijetu nadmaterijalnosti, apsolutnosti, neograničenosti i na kraju iščeznuće u radnji, imenu i atributu Svetoga Bitka, Ishodištu svih ishodišta, Krajnosti svih namjera, dok je opstojanje cjelokupne egzistencije ovisno o postojanju Obožavanog, Onoga Koji je uzvišeniji od svake radnje koja se može zamisliti.
جَذبَةٌ مِن جَذَباتِ الرّحمَنِ تُوازِى عِبادَةَ الثَّقَلَينِ
“Jedno privlačenje od Božijih privlačenja jednako je sa stanovišta uticaja na usavršavanje čovjeka ibadetu ljudi i džina.”
Čovjek u svojoj skrivenoj biti i prirodi otkriva poticaj za kretanje ka željenoj Kabi te uz pomoć snage duhovne intuicije i Božanske prirode otpočinje putovanje cijelim svojim bićem ka ovom cilju. Prema tome, svi organi i udovi trebaju učestvovati u ovom putovanju. Svijet tijela i materije, koji čini čovjekovu ovozemaljsku prirodu, svijet misli i formi, koji gradi njegov Berzah, svijet razuma i nefs, koji predstavlja njegovu zbilju, svi trebaju biti uključeni uporedo jedni sa drugima i potpomagati jedni druge na ovom putovanju.
Tijelo na tom putu treba svoje “lice” okrenuti Kabi i u stanju namaza obavljati kijam, ruku i sedždu. Um se treba osigurati od svojih suvišnih i nepoželjnih misli i usredotočiti prema Sidretul-muntehâu.[4] Duša se treba ispuniti svjetlostima Harema Božijeg i unutar sigurnosti Harema svetog jedinstva ostati zapanjena i iščeznuti.
Iz ovoga jasno proizlazi koliko su oni koji obraćaju pažnju na vanjštinu, koji se u ibadetima i dobrim djelima ograničavaju samo na formu, koja se pored srži i suštine zadovoljava samom spoljašnjošću, koliko su takvi daleko od željene Kabe i zaklonjeni od Njegove ljepote i susreta s Njim.
Isto tako, koliko su samo daleko od željene zbilje oni koji su se posvetili samo značenjima dubljih smislova, a izbjegavaju činjenje dobrih djela i ibadeta propisanih vjerozakonom. Oni se, umjesto stvarnošću, zadovoljavaju imaginacijom i uobraziljom.
Zar Božija svjetlost nije rasuta i prisutna u svim manifestacijama kontingentnog svijeta?! Zašto onda da tijelo izuzmemo od ibadeta i ovaj mali svijet lišimo otkrovenja Božijih svjetlosti?! Zašto se ograničiti samo na izraze visokih značenja kao što su sjedinjavanje, srž, bit i ibadet srca?! Zar takav ibadet nije jednostran i manjkav?!
Srednji metod i srednji ummet jesu oni koji slijede vanjsko i unutrašnje i sve razine svoga bića podstiču na pokornost Voljenom Svetom, stičući time opskrbu na ovom melekutskom[5] putovanju. Vanjštinu su prihvatili znakom unutrašnjeg, a unutrašnje su uzeli kao dušu i zbilju vanjštine. Ovo dvoje su pomiješali jedno sa drugim kao mlijeko i šećer. Kroz vanjštinu su tražili sjedinjenje sa unutrašnjim, dok su unutrašnje bez vanjštine smatrali rasutom prašinom.
“Moj Bože, osvijetli moju spoljašnjost poslušnošću Tebi, i nutrinu moju ljubavlju prema Tebi, i srce moje spoznajom Tebe, i dušu moju posmatranjem Tebe, i nutrinu moju potpunom sjedinjenošću sa svjetlošću Tvojom, o Vlasniče Uzvišenosti i Časti!”[6]
Iz ovoga se jasno da zaključiti kako za usavršavanje dušei uznesenje (miradž) ljudskih savršenstava ni u kom slučaju nije dovoljno ograničiti se samo na božanske, intelektualne i misaone nauke, kao što je učenje i podučavanje filozofije. To je zato što osmišljavanje misaone logičke dedukcije i demonstracija dokaza na tačnim logičkim osnovama i ispravnim uvodnim sudovima daruje umu zadovoljavajući rezultat, ali ne ispunjava srce i dušu. Duša u ovom slučaju ostaje uskraćena za dosezanje zbilja i posvjedočenja Istine.
Filozofija posjeduje autentičnu vrijednost i najplemenitija je umska i spekulativna nauka koja dokazuje tevhid čvrstim i neporecivim argumentima, otklanjajući svaki oblik sumnje, što i jeste u skladu sa onim na šta nas poziva plemeniti Kur’an, kao i predaje prenesene od duboko upućenih u vjeru, Čistih Imama, čuvara Objave. Međutim, ograničavanje na filozofski i argumentirani tevhid u školi analize bez pokornosti srca, savjesti i unutrašnjeg svjedočenja manjkav je i nedostatan posao.
Ostavljanje srca gladnim duhovne hrane skrivenog svijeta i melekutske svjetlosti Božije Ljepote i Uzvišenosti, zadovoljavanje pukim proputovanjem kroz knjige, biblioteke, škole, učenjem i podučavanjem, pa čak i da to dostigne svoj najviši stepen, nije ništa više nego putovanje jednoga organa, odnosno dijela cjeline, a zanemarivanje i os-tavljanje uzvišenijeg i odabranijeg organa gladnim.
Istinska vjera se pridržava i obraća pažnju na oba aspekta, istovremeno upotpunjujući i usavršavajući skrivene ljudske potencijale u okrilju vjere. Istinska vjera s jedne strane potiče na razmišljanje, a s druge naređuje iskrenost, čišćenje srca od nataložene hrđe i pohote, poziva na smiraj srca, sigurnost i mirnoću misli, što i Kur’an u 9. i 10. ajetu sure Šems, nakon jedanaest velikih zakletvi, kazuje:
قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا * وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا
“Uspjet će samo onaj ko je očisti, a bit će izgubljen onaj ko je na stranputicu odvede.”
Obraćajući se čovjeku, ovi kur’anski ajeti razgovaraju sa njegovim unutrašnjim bićem i na najljepši način pozivaju mislioce i učitelje filozofije deduktivne škole na robovanje, samoposmatranje i preispitivanje savjesti da bi sa iskrenošću u djelu i radi zadovoljstva Božijeg – a u skladu sa riječima Poslanika: “Svako ko četrdeset dana (sebe i svoje poslove) učini iskrenim samo zarad Boga, izvori mudrosti će poteći iz njegovog srca na jezik” – ključali izvori božanske spoznaje potekli iz njihovih srca na jezik, a nakon toga prerasli u uzburkanu bujicu misli i milostivih nadahnuća iz dubine duše.
Slava istočne filozofije, štaviše, ponos cijeloga svijeta filozofije, Mulla Sadra Širazi, nakon života provednog u promišljanjima o transcendentalnoj teozofiji (حكمت متعاليه),naposljetku privučen i posvećen robovanju, ibadetu i pročišćenju duše, u uvodu svoga veličanstvenog djela Asfar piše: “Kajem se mnogo Bogu što sam dio svoga života protraćio izučavajući mišljenja kvazifilozofa, teoloških diskutanata, njihova površna zaključivanja, učeći njihove govore i metode rasprave, sve dok mi na kraju nije postalo jasno, a u svjetlu imana i uz pomoć Božiju, da je njihovo zaključivanje bez rezultata i da njihov put nije ispravan put. Zbog toga sam povodac svojih poslova prepustio Dobročinitelju Bogu i Njegovom Poslaniku, donosiocu radosnih vijesti i upozoritelju, i u sve ono što nam je stiglo od njega povjerovali smo i potvrdili to, ne nastojeći da nađemo razumno objašnjenje i naučni metod za govor Poslanikov, već smo se poveli za njegovom uputom, izbjegavajući ono od čega je odvraćao, a potčinjavajući se Božijim riječima: ‘Ono što vam je Poslanik dao – to uzmite, a ono što vam je zabranio – ostavite’, sve dok Bog nije otkrio srcu ono što je otkrio i blagoslovom slijeđenja Poslanika ostvario se cilj.”
Ovom prilikom treba spomenuti najboljeg, najvećeg i vječnog fakiha, Božijeg mudraca i arifa sa početka prošlog stoljeća, merhuma Ajetullahul-Hakk mulla Husejnkolija Hamedanija. Ovaj veliki fakih i mislilac bez premca, istaknuti filozof koji je ovladao svim istinski vrijednim naukama u svjetlu irfana i pročišćenju nefsa – protkavši znanje svjetlostima Lica Božijeg, svakoj posebno odredivši njeno mjesto i stepen – ostvario je krajnji cilj, tj. sigurnost Harema Božijeg. Odgojio je učenike i predao ih školi irfana, a svaki od njih je blistajuća zvijezda na nebu vrlina i tevhida i osvjetljava svijet dokle se prostiru zrake zapažanja i razumijevanja. Među njima su Aga sejjid Ahmed Teherani Kerbelai i njegov učenik, ponos fakiha, ukras arifa Hadži Mirza Ali Aga Kazi, neka im Allah uveća položaj!
Ponos komentatora Kur’ana i oslonac istraživača, naš poštovani učitelj Allame sejjid Muhammed Husejn Tabatabai, i pored toga što se od početka života kretao uz pomoć dvaju krila, nauke i djela, prošavši sve stepene filozofske i irfanske škole merhuma Kazija, nakon života provedenog u filozofskoj dedukciji i dokazima, ojačavajući intelekt racionalnim naukama kroz djela Išârât, Asfâr i Šifâ, istovremeno potpuno zauzet unutrašnjim samoćama, Božijim tajnama i irfanskim samopreispitivanjima, na kraju je zaustavio svoju jahalicu na pragu svetoga Kur’ana i toliko se udubio u ajete da su za njega rasprava, razmišljanje, kiraet i tumačenje kur’anskih ajeta bili uzvišeniji od svakoga zikra i misli. Zadubljivanje u ajete bilo mu je draže i pružalo mu je veće zadovoljstvo od svake filozofske argumentacije i dokazivanja. On nije imao ništa, osim čiste poniznosti spram Posjednika Šerijata i njegovih plemenitih nasljednika.
Poštovani prijatelj, obazriviji od brata, merhum ajetullah šejh Murteza Mutahari, neka mu se Bog smiluje, kojeg poznajem više od 35 godina, nakon života provedenog u učenju, raspravi, podučavanju, pisanju, moralnim propovijedima, pažljivom izučavanju filozofije sa umješnom mišlju i kritičkim stavom, na kraju je zaključio sa sigurnošću da bez povezanosti sa unutrašnjim i Bogom Dobročiniteljem te bez napajanja srca sa izvora izlijevanja Božije milosti čovjek ne može steći sigurnost misli i mirnoću savjesti. Bez toga čovjek nikada neće moći ući u čisti Harem Božiji i tamo učiniti tavaf, stići do željene kible i čvrstim korakom stupiti na mejdan te kao svijeća izgorjeti i istopiti se, ili – kao leptir koji sebe baca u vatru – postati vjernik koji opčaran oduševljeno nestaje u bezobalnom moru suštine atributa i imena Svetog Obožavanog, dok se njegovo biće rasprostire u opsegu Njegove egzistencije.
Bdjenje u mrklim noćima, plač i tihe molitve u posljednjim dijelovima noći, uranjanje u zikr i razmišljanje, zalaganje na časovima Kur’ana, udaljavanje od zaljubljenika u Ovaj svijet i pohotnika, druženje sa Božijim prijateljima – bilo je osvjedočenje njegovog duhovnog putovanja. Neka mu Allah podari Svoju veliku milost!
لِمِثْلِ هَذَا فَلْيَعْمَلِ الْعَامِلُونَ
“Za ovako nešto neka se trude trudbenici.”[7]
إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَواْ وَّالَّذِينَ هُم مُّحْسِنُونَ
“Allah je zaista uz one koji se Njega boje i grijeha klone i koji dobra djela čine.[8]
Nekad ranije zamoliše me da povodom godišnjice njegovog šehadeta nešto napišem. Moja malenkost, koja sebe ne vidi dostojnom i uvelike zauzeta mnoštvom poslova, ustegla se od prihvatanja ove obaveze. Međutim, nedavno, nakon učestalih obraćanja ruha ovog poštovanog prijatelja, potakao me da načinim ovaj mali zapis i dodam ga kao uvod poslanici koju sam napisao o duhovnom putovanju i predam je za obveseljavanje ruha ovoga merhuma tragaocima za Istinom, putnicima predanosti Bogu koji su na putu zbilje. U Njegovoj ruci uzda je poslova i od Njega tražim pomoć!
Osnova ove poslanice je suština i srž prvog kruga časova ahlaka i irfana koje je naš cijenjeni učitelj Allame Tabatabai držao nekim učenicima 1368/69. hidžretske godine u islamskom učilištu Komu. Ovaj rob je sve časove objedinio u obliku knjige. Njeno iščitavanje smatrao sam uzrokom prosvjetljenja i pročišćenja duše u razdobljima potištenosti, neraspoloženja i umora.
Sada, kada sam prošao jedan krug ove knjige, pojedina mjesta sam ispravio, a na drugim i nešto dodao. Sevabe ove knjige predajem ruhu Murteze Mutaharija. Neka Allah uveća njegov položaj!
Moj Bože, proživi ga sa Tvojim bliskim prijateljima, učini ga od prijatelja Muhammedovih i njegove čiste porodice, a i nas! Tako Ti Milosti Tvoje, o Ti Koji Si od milostivih Najmilostiviji!
Sejjid Muhammed Husejn HUSEJNI TEHERANI
[1] Privlačenje znači približavanje roba Bogu Njegovom blagonaklonošću spremljenom za roba u svemu onome ka čemu rob ima potrebu tokom putovanja kroz postaje ka Istini, bez usiljenosti, napora i truda.
2 Kontingencija: slučajnost, mogućnost, eventualnost; kontingentni svijet nasuprot nužnom svijetu.
[3] Sabzivari:Manzume, poglavlje o Božijim radnjama, str. 183.
[4] Aluzija na 14. ajet sure Nedžm.
[5] Melekut predstavlja svijet duša, svijet gajba (skrivenog) i svijet značenja, Džeberutsvijet svjetlosti, Lahut je Božanska Bit, dok Svijet Mulka čine materija i tijela, a nazivaju ga još i Svijet Šehadeta. Također se kaže da se svaka stvar sastoji iz tri djela, i to: spoljašnjosti te stvari koja se naziva Mulk, njene unutrašnjosti koja se naziva Melekut, a Džeberut predstavlja granicu razdvajanja. (Preuzeto iz knjige Irfanski termini od Seyyida Džafera Sedžadija.) Izraz Melekut u Kur’anu javlja se na četirima mjestima: “I mi pokazasmo Ibrahimu Carstvo (Melekut) Nebesa i Zemlje da bi čvrsto vjerovao.” (El-En‘âm, 75.) “Zašto oni ne promisle o Carstvu (Melekutu) nebesa i Zemlje?” (El-A‘râf, 185) “Upitaj: ‘U čijoj je ruci je Vlast (Melekut) nad svim?’” (El-Mu'minun, 88.) “Neka je hvaljen Onaj u Čijoj je ruci Vlast (Melekut) nad svim, Njemu ćete se vratiti.” (Ja Sin, 83.)