بِسمِ اللّهِ الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ
Neka je blagoslov Božiji na Muhammeda i njegovu čistu porodicu!
Uzvišeni i Moćni Bog je rekao:
سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِى الآفَاقِ وَفِى أَنفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَىْءٍ شَهِيدٌ * أَلا إِنَّهُمْ فِى مِرْيَةٍ مِّن لِّقَاءِ رَبِّهِمْ أَلا إِنَّهُ بِكُلِّ شَىْءٍ مُّحِيطٌ
“Mi ćemo im ubrzo pružiti dokaze Naše na obzorjima (Nebesima, Zemlji i prirodi), a i u njima samima, dok im ne bude sasvim jasno da je On istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj Svjedok svemu? Oni sumnjaju u susret sa svojim Gospodarom, a On znanjem Svojim obuhvata sve.”[1]
Kako divna zora bi i kako blagoslovljena noć
Te noći sudbonosne kad me tek otkupiše
Od sjaja zrake biti moje kad me onesvijestiše
Vinom iz pehara otkrovenja osobina mojih kad me napojiše[2]
Ljudi materijalisti, živeći u pustinji tame materijalizma, poniru u bezobalno more strasti i mnoštva, dok ih u svakom trenutku jedan od valova materijalnih ovisnosti i veza baca iz jednog mjesta u drugo. Dok još nisu ni došli sebi od udaraca i povreda prijašnjeg vala, drugi, još veći i strahovitiji valovi, koji se uzdižu iz ljubavi prema bogatstvu, novcu, ženi i djeci, jedan za drugim udaraju im šamare, povlačeći ih na dno dubokog strašnog mora, a njihovi glasovi zapomaganja i vapaja gube se u buci valova. Gdje god da pogledaju, oni vide nemoć, siromaštvo, žaljenje i kajanje, što je odraz i neodvojiva osobina ispraznog materijalizma koji im prijeti i plaši ih.
U međuvremenu, samo ponekad ih pomiluje nadahnjujući povjetarac koji se zove privlačenje (džezbe). Oni uviđaju da ih ovaj prijatni povjetarac povlači na jednu stranu i vodi ka nekom cilju. Međutim, taj povjetarac ne lahori stalno, već nadolazi samo s vremena na vrijem
“Znaj da su kod Gospodara vašega u danima života vaših povjetarci, i zato se trudite da im se izložite, a ne da se okrenete od njih.”[3]
U ovim trenucima duhovni putnik (sâlik) ka Bogu poživljava novi život i pod uticajem istog Božijeg privlačenja odlučuje napustiti svijet mnoštva. Na svaki mogući način prti breme puta na se da bi se izbavio iz ove buke pune uznemirenja i bola. Ovaj put se uobičajeno irfanskom terminologijom naziva duhovno putovanje (سير و سلوك – sejr we sulûk).
Sulûk (سلوك) znači prelazak puta, asejr (سير) označava posmatranje znakova i karakteristike postaja na tom putu. Zaliha ovog duhovnog puta borba je sa nefsom i isposništvo. Prekidanje vezanosti za materijalno veoma je teško i iziskuje poseban napor. Nakon nekog vremena provedenog u primjenjivanju ovog metoda, postepeno se kidaju korijeni vezanosti za svijet mnoštva sve dok se u potpunosti ne otputuje iz svijeta prirode.
Duhovni putnik još uvijek se nije odmorio od umora s puta, a već ulazi u svijet Berzaha, koji predstavlja mnoštvo nefsova. Tek ovdje jasno uočava koliko je materijalno i mnoštvo spoljnog svijeta pohranilo zaliha u njegovoj kući prirode. To su njegove uobrazilje i imaginarna nefsanska stvorenja proizašla iz veza i aktivnosti u spoljnjem svijetu, kao i iz naklonjenosti ka njemu. Ove uobrazilje i imaginarna bića smetnja su njegovom putovanju i remete mu mirnoću. Htjedne li duhovni putnik samo trenutak provesti u miru i zikru, misli kao bujica navale na njega s namjerom da ga unište.
Duši svakog dana od navale slutnji
I od briga da ne izgubi ili dobije
Niti radosti ostane niti od plemenitosti bijega
Niti puta kojim bi se povela do neba
Potpuno je jasno da je uznemiravanje i smetnja mnoštva nefsa jača od izvanjskog mnoštva zato što se čovjek od ovih drugih može svojom voljom i izdvojenošću udaljiti, ali se istim metodom ne može spasiti od nefsanskih uznemirenja i imaginalija jer su one sjedinjene s njim i bliske su mu iznutra.
Putnik Božijeg puta, puta iskrenosti i robovanja Istini, ne plaši se ovih neprijatelja, nego odlučno i sa entuzijazmom kreće naprijed. Pomoću svetoga glasa slijedi svoj put do odredišta. Izlazi iz svijeta imaginacije, zvanog Berzah. U ovim trenucima salik treba biti veoma trezven i oprezan da mu ne bi zaostalo u kutovima kuće srca nešto od ovih imaginacija, jer je njihov običaj da se prilikom istjerivanja skrivaju u tajne kutove srca. Prevareni putnik pretpostavlja da se oslobodio njihovog zla i da uza se nema ništa od ostataka svijeta Berzaha. Međutim, kada pronađe put do izvora života i poželi da se napije sa izvora mudrosti, odjednom ga napadnu mačem ljutnje s namjerom da ga unište.
Primjer ovog putnika je kao primjer čovjeka koji je kod svoje kuće napunio bazen vodom i jedno vrijeme je nije doticao da bi se sva prljavština slegla na dno. Nakon nekog vremena, pretpostavljajući da je bistrina i čistoća vode postojana i stalna, zaranja u bazen ili nešto pere u njemu, ali samo što je dotakao vodu, odjednom talog zamuti njenu bistrinu i na površini se ukažu crne mrlje. Prema tome, putnik treba uz pomoć velikog truda i isposništva steći takvu mirnoću misli da se novorođenčad njegove imaginacije okamene u njegovom umu, ali tako da ne mogu ponovo oživjeti i uznemiriti ga dok se zadubljuje i dok je okrenut Obožavanom.
Nakon svijeta prirode i Berzaha putnik ulazi u Svijet duše i putuje različitim postajama, o čemu će uskoro biti dosta govora, ako Bog bude htio tako.
Na ovoj razini, ukratko rečeno, ako putnik uspije posmatrati, tj. spoznati svoj nefs, Božija imena i atribute, postepeno će napredovati do stepena potpunog iščeznuća, da bi potom stigao do razine opstojanja kroz opstojanje Obožavanog (beqâ). Na ovom stepenu on dostiže vječni život.
Nikad ne umire onaj čija je duša u ljubavi oživljena
Upisan je on u našem svitku Vječnoga svijeta[4]
Pažljivim posmatranjem kur’anskih ajeta uviđa se zakonitost koja kaže da putnici poginuli na Božijem putu nikada ne umiru. Zauvijek su živi, kao što i Allah, dž.š., kaže u Časnom Kur’anu:
وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِى سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌعِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ
“Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovom putu poginuli! Ne, oni su živi i kod Gospodara svoga su opskrbljeni.”[5]
كُلُّ شَىْءٍ هَالِكٌ إِلا وَجْهَهُ
“Sve propada osim Lica Njegovog.”[6]
مَا عِندَكُمْ يَنفَدُ وَمَا عِندَ اللَّهِ بَاقٍ
“Ono što je u vas – prolazno je, a ono što je u Allaha – vječno je.”[7]
Sagledavanjem ovih ajeta postaje očito da su oni koji su živi i kod Gospodara svoga opskrbljeni izraz Lica Božijeg te, u skladu sa izričitim kur’anskim tekstom, nikad ne nestaju; vječni su. Isto tako, neki drugi ajeti jasno ukazuju na to da izraz Božije Lice simbolizira Božija imena, koja ne nestaju. Objašnjenje ovoga nalazi se u drugim ajetima koji Lice Božije tumače upravo Njegovim imenima, a karakteristične osobine Lica su veličanstvenost i plemenitost.
كُلُّ مَنْ عَلَيْهَا فَانٍ * وَيَبْقَى وَجْهُ رَبِّكَ ذُو الْجَلالِ وَالإِكْرَامِ
“Sve što je na njoj (Zemlji) prolazno je. Ostaje samo Lice Gospodara tvoga koje posjeduje Veličanstvenost i Plemenitost.”[8]
Mišljenje svih tumača Kur’ana vezano za riječ posjednik (ذو) u gornjem ajetu jedinstveno je u tome da je ona, gramatički gledano, atribut riječi Lice, što znači da je Lice tvoga Gospodara vječni posjednik veličanstvenosti i plemenitosti. A kao što znamo, lice svake stvari je ono sa čime se saobraća u kontaktu s tom stvari. Prema tome, lice svake stvari njena je manifestacija i očitovanje, a sve manifestacije upravo su Božija imena, posredstvom kojih se ostvaruje Božije suočavanje sa stvorenjima.
Posljedica rečenog jeste da sva stvorenja nestaju i iščezavaju, osim Božijih imena uzvišenosti i ljepote.
Iz ovoga jasno proizlazi da su putnici ka Bogu, na kojese odnosi ajet: Ne, oni su živi i kod Gospodara svoga su opskrbljeni, manifestacija Božijih imena uzvišenosti i ljepote.
Nakon shvatanja predočenog postaje jasno i značenje riječi Čistih Imama, neka je mir Božiji na sve njih: “Mi smo Božija imena i Njegovi znakovi”, jer upravljanje i vladanje narodom kao i provođenje spoljnjih aspekata vjerskog zakona nije položaj da bi sebe opisali ovim svojstvima. Značenje ovih riječi predstavlja iščeznuće u Biti jedinstva Božijeg, što je nerazdvojivo od bivanja manifestacijom Lica Božijeg i bivanja potpunom manifestacijom Njegovih atributa veličanstvenosti i plemenitosti. Ovo sigurno nije uporedivo ni sa jednim položajem i namjesništvom.
Jedna od najvažnijih stvari na duhovnom putu jeste opservacija.[9] Putnik se od početka do kraja putovanja treba pridržavati opservacije, što za njega predstavlja neopozivu i neophodnu potrebu. Treba znati da samopromatranje ima nivoe i u zavisnosti od stepena razlikuje se i opservacija. Što putnik više bude napredovao prema savršenstvu i prošao više postaja, njegova opservacija će biti strožija i tačnija. Tako, ako bi visoki stepeni opservacije bili nametnuti početniku, on ih ne bi mogao podnijeti i ispuniti njihove zahtjeve, što bi uzrokovalo njegovo stradanje. Ali, idući malo-
-pomalo, pod uticajem prakticiranja opservacije u njenim prvim oblicima i jačanjem duhovnog putnika na putovanju, on stiče potencijal primjenjivanja opservacije većih stepena na sljedećim razinama. Na tim razinama njemu postaju zabranjene mnoge dozvoljene stvari prvih razina.
Posljedica intenzivne i brižljive opservacije i istrajnosti na njoj jeste ljubav koja se očituje u srcu putnika. Ljubav prema ljepoti i savršenstvu iskonski je osjećaj čovjeka u njegovoj prirodi. Međutim, zastori preokupiranosti mnoštvom i ljubavi prema materijalnim stvarima ne dopuštaju ovoj iskonskoj ljubavi da se očituje.
Opservacija postepeno slabi ove zastore, sve dok na kraju potpuno ne nestanu i ne pojavi se iskonska ljubav, vodilja čovjekove duše ka ishodištu ljepote i savršenstva. Ova vrsta samopromatranja jezikom arifa naziva se mej (مى).
Mejhandžija upita: Kojim se putem ide do spasa
On zatraži pehar vina pa reče: Da se čuva tajna
Put mi pokaži do moga samostana da odsada
S tobom vino pijem i za Ovim svijetom ne brinem
Nakon što putnik bude istrajan u opservaciji, Uzvišeni Bog mu iz svoje dobrostivosti i milosti otkriva svjetlosne prethodnice. Na početku, te se svjetlosti pojavljuju poput kratkih bljeskova. One postepeno bivaju intenzivnije, sve dok ne poprime oblik male svjetlucave zvijezde. Kada te svjetlosti porastu, izgledaju poput Mjeseca, da bi nakon toga prerasle u oblik Sunca. Ponekad se pojavljuju kao plamteća svjetiljka ili kao kandilj. U irfanskoj terminologiji ove svjetlosti se nazivaju gnostičko spavanje i pripadaju vrstama berzahskih stvorenja.
Kada putnik ojača u opservaciji, potpuno se pridržavajući njenih zahtjeva, svjetlosti postaju jače, sve dok putnik jednim svjetlom ne vidi osvijetljeno nebo i Zemlju, istok i zapad. To svjetlo se zove svjetlo nefsa koje se pojavljuje prilikom izlaska iz Berzaha. Međutim, u prvim fazama prolaska, kada otpočinju prva otkrovenja, putnik posmatra svoj nefs u materijalnoj formi. Drugim riječima, često se dešava da vidi sebe kako stoji naspram sebe. Ovo je početna faza tedžerruda[10] nefsa.
Merhum profesor allame hadži Mirza Ali Aga Kazi, r.a.,govorio bi: “Jednoga dana kada sam izašao napolje, na trijemu kuće vidjeh sebe kako stojim šuteći u ćošku. Pogledao sam sa većom pažnjom u svoje lice i primijetih na njemu mladež. Vratio sam se u sobu da se pogledam u ogledalo. Vidjeh da na licu imam mladež koji dotada nisam primjećivao.”
Nekada putnik primjećuje da je izgubio samoga sebe i koliko god da traži, ne uspijeva se naći. Kaže se da su ova posmatranja u početnim fazama tedžerruda nefsa. Ona su ograničena mjestom i vremenom, ali na sljedećim razinama putnik uz Božiju pomoć može posmatrati cijelu zbilju svoga nefsa u potpunom tedžerrudu.
Merhum hadži Mirza Dževad Malik Tabrizi, r.a., koji je u razdoblju od četrnaest godina bio učenik velikog učitelja irfana i tevhida merhuma Ahund mulla Husejnkolija Hamedanija, r.a., rekao je: “Jednom prilikom učitelj mi prepusti odgoj jednog učenika na odgovornost. Taj učenik je imao veliki entuzijazam i čvrstu volju. Šest je godina kako ulaže veliki napor i trud u borbu sa nefsom i bavi se samopromatranjem. To je polučilo njegovu spremnost za razumijevanje tedžerruda nefsa. Međutim, htio sam da ovaj posvećenik puta blaženstva ovu Božiju milost dosegne uz učiteljevu pomoć i da se odjene Njegovom časnom odjećom. Poveo sam ga sa sobom do kuće učitelja i nakon molbe on reče: ‘Sada to i nije neka stvar.’ Nakon iznenadnog pokreta ruke, pokazujući na nešto, reče: ‘Tedžerrud je kao ovo.’ Taj učenik je poslije govorio: ‘Odjednom vidjeh da sam se odvojio od tijela dok sam pored sebe posmatrao stvorenje poput sebe.’”
Treba znati da posmatranje berzahskih stvorenja i nema neku vrijednost. Zapravo, počast je posmatranje nefsa dok doseže savršeni i potpuni tedžerrud. Zbog toga što se nefs u ovom slučaju očituje u svojoj potpunoj zbilji tedžerruda, posmatranje njega znači posmatranje stvorenja koja nisu ograničena vremenom ni mjestom, koja ne obuhvata ni istok ni zapad svijeta. Ova spoznaja nije u suprotnosti sa ograničenim posmatranjem u prvim fazama. Ustvari, to je vrsta općeg univerzalnog zapažanja.
Prenosi se od merhuma Aga sejjida Ahmeda Kerbelaija, r.a., koji je bio istaknuti učenik merhuma Ahunda, da je rekao: “Odmarao sam se na jednom mjestu kada me probudi neka osoba i reče: ‘Ako želiš posmatrati vječno svjetlo, ustani sa svoga mjesta.’ Kada sam otvorio oči, vidio sam svjetlost koja nije bila ničim ograničena, a obuhvatala je i istok i zapad svijeta.” Naš Bože podari i nama! Ovo predstavlja razinu otkrovenja nefsa viđenu kao neograničenu svjetlost.
Nakon što prođe ovu razinu, pod uticajem pojačanog samopromatranja te u skladu sa višim svjetovima i zahtjevima njihovih postaja, duhovni putnik uspijeva posmatrati atribute Uzvišenog Stvoritelja ili postaje svjestan imena Njegove Svete Biti na općenit način. Često se dešava da duhovni putnik u ovoj situaciji odjednom primjećuje da su sva stvorenja svijeta jedno jedinstveno znanje i da nikada, osim jedne jedinstvene moći, nije ni postojala druga moć. Ovo je razina vizije Božijih atributa. Ali na razini vizije imena, koja je od prethodne razine ujedno i viša, putnik zapaža da u svim svjetovima postoji samo jedan jedini Znalac, i samo jedan Svemogući, i samo jedan Živi. Ova razina spoznaje i vizije atributa, koja se očituje na nivou srca, plemenitija je i savršenija (zato što posvećenik dospije u stanje da ne vidi moćnoga, znalca i živoga, osim Uzvišenoga Boga). Ova vizija javlja se obično u stanju učenja Kur’ana. Često se dešava da učač Kur’ana razumijeva da on nije taj koji uči, nego neko drugi, a nekada, opet, poima da je i slušalac i učač bila druga osoba.
Treba znati da je učenje Kur’ana veoma djelotvorno za postizanje ovog stanja. Duhovnom putniku priliči da tokom obavljanja noćnog namaza uči sure u kojima se nalaze ajeti obaveznog činjenja sedžde[11] jer učiniti sedždu odjednom iz stanja kijama ima svoj posebni smisao. Iskustvom je potvrđeno da je učenje sure Sâd na vitr-namazu noću uoči petka veoma djelotvorno. Iz predaja koje govore o njenim sevabima može se shvatiti osobenost ove sure.
Pošto je salik uz Božiju pomoć prošao ove razine i upotpunio svoja posmatranja, Božija privlačenja ga obuhvataju i svakog trenutka sve više ga približavaju istinskom iščeznuću, da bi ga na kraju privlačenje potpuno obuhvatilo i učinilo svjesnim apsolutne ljepote i savršenstva. Spalio je bit svoju i sve drugo mimo nje, dok naspram opčaravajućeg rađanja ne vidi ništa, osim Voljenog.Bio je Bog i ništa nije bilo s Njim.U ovom stanju putnik je izašao iz doline putovanja i biva uronjen u beskonačno more posmatranja Gospodareve Biti.
Potrebno je podsjetiti da duhovno putovanje putnika nije u sukobu sa njegovim prisustvom u materijalnom svijetu ispunjenom izvanjskim mnoštvom. Salik istovremeno dok je u mnoštvu nalazi se i u jedinstvu. Neko je rekao: “Trideset godina sam bio među ljudima, a oni su mislili da sam im ja saputnik i sagovornik, a ja u tom vremenu, osim Boga, nisam vidio niti upoznao nikoga drugog.”
Ovo stanje je od velike važnosti i značaja. Moguće je da se ovo stanje na početku manifestiranja ispolji samo na trenutak, ali malo-pomalo stiče intenzitet da bi kasnije trajalo deset minuta ili više, a potom jedan sahat i više. Uz Božiju naklonost i milost, moguće je da pređe u stalno stanje. Ovaj položaj u rječniku predaja i velikana naziva se “opstojanje po opstojanju Obožavanog”. Do ovog stepena savršenstva ne može se stići, osim nakon ostvarenja potpunog iščeznuća stvorenja u Svetu Bit jedinstva. U ovom stanju čovjek ne vidi ništa, osim Svete Biti Božije.
Zapisano je negdje: “Kazali su jednom od Božijim privlačenjem privučenih, po imenu Baba Faradžullah: ‘Opiši nam Dunjaluk!’ On u odgovoru reče: ‘Otkad sam otvorio oči, nisam vidio Dunjaluk da bih ga sada vama opisao.’”
Ova vizija se u početku, dok još nije ojačala, naziva hal. Ona je još uvijek van salikovog izbora i kontrole, ali pod uticajem jačeg intenziteta opservacije, a uz pomoć Božiju, prelazi iz stanja u položaj i postaje slobodni izbor putnika.
Napredan putnik je onaj koji je u isto vrijeme dok ima viziju svjestan i posmatra svijet mnoštva, te kontrolira oba svijeta istovremeno. Ova razina je veoma visoka i uzvišena. Pristupiti joj je moguće samo krajnjim naporom i možda se odnosi samo na vjerovjesnike, evlije i ljude kojima se Bog smiluje. Dok je zaokupljen blagodatima: “Ja imam stanja sa Bogom koja ne može podnijeti niti jedan bliski melek”,[12] on očituje manifestacije bljeskova: Ja sam čovjek kao i vi.[13]
Ako neko kaže da su ovi položaji posvećeni maloj skupini i da je dosezanje vrhunaca ove Božije spoznaje ograničeno samo na velike vjerovjesnike i Čiste Imame, dok ostali ni na koji način ne mogu postići takvo šta, u odgovoru kažemo: Položaji poslanstva i imameta jesu privilegije, ali dosezanje položaja apsolutnog tevhida i iščeznuća u Biti jedinstva, koji se tumači kao velajet, ni na koji način nije privilegija neke manje skupine. Vjerovjesnici i Imami pozivali su ljude ka ovom stepenu savršenstva. Hazreti Muhammed, s.a.v.a., pozivao je svoj Ummet da ga slijedi u stopu, a iz ovakvog poziva nužno proizlazi mogućnost putovanja do ovog cilja jer bi, u suprotnom, njegov poziv bio bez smisla i čista igrarija. Kur’an kaže:
لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِى رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا
“Uistinu vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahu i Onome svijetu i koji često Allaha spominje.”[14]
U knjigama ehli-sunneta prenesena je sljedeća predaja: “Da nije bilo mnoštva vaših riječi i uznemirenja, te zbrke i nereda u vašim srcima, sigurno biste vidjeli ono što ja vidim i čuli biste ono što ja čujem.”
Ova predaja od časnog Poslanika, s.a.v.a., na jasan način ukazuje na razloge neostvarenja ljudskih savršenstava, a tu spadaju šejtanska priviđenja, uobrazilje i besmisleni poslovi.
U šiijskim izvorima također je zabilježeno da je Poslanik rekao: “Da šejtani ne kruže oko srca sinova Ademovih, sigurno bi vidjeli kraljevstvo Nebesa i Zemlje.”
Jedno od svojstava ovog visokog stepena za čovjeka jeste sažimanje Božanskih svjetova u sebi na općenit način u skladu sa predispozicijama i mogućnostima kontingentnog bića, iz čega proizlazi da čovjek može biti obaviješten o prošlosti i budućnosti, da može imati vlast nad stvorenjima, kao i biti prisutan kod svih ljudi i na svakom mjestu.
Arif Abdul-Kerim Džejli u svojoj knjizi Savršeni čovjek kaže sljedeće: “Sjećam se trenutka kada mi je u vremenu jednog bljeska dato stanje jedinstva sa svim stvorenjima tako da sam prisustvo sviju njih vidio izravno, ali ovo stanje nije trajalo više od jednog trenutka.”
Naravno, smetnju trajnosti i produženju ovog stanja pravi zaokupljenost poslovima nužnim za održanje tijela. Ostvarenje i dostizanje cjeline ovih stepena moguće je tek nakon napuštanja upravljanja i okupiranosti tijelom. Jedan indijski arif, Šejh Valijullah Dehlavi, u svojoj knjizi Hameat kaže sljedeće: “Obavijestili su me da se napuštanje tragova materijalnog svijeta ostvaruje proticanjem pet stotina godina nakon svijeta prirode i smrti, a ovo vrijeme se podudara sa pola Gospodareva dana. Allah Uzvišeni u Svojoj Knjizi kaže:
“Uistinu samo jedan dan kod Gospodara tvog traje koliko hiljadu godina po vašem računanju.”[15]
Jasno je da su preostale razine i Božije milosti Budućeg svijeta neograničene i beskonačne, ali zbog zahtjeva prilikom kovanja i osmišljavanja riječi, kao i zbog mnoštva ljudskih potreba, opseg riječi se širio, ali i pored toga nikada nije mogao predočiti zbilju svjetlosti bezmaterijalnih božanskih svjetova, tj. nije mogao tu zbilju obuhvatiti u obliku riječi. Šta god da se kaže, samo je znak, aluzija ili metafora, a uzvišena zbilja se ne može spustiti u nama jednostavno razumljivom obliku. Materijalni čovjek, koji, prema riječima predaje: “Ti si u najmračnijem od svjetova”, živi u najmračnijem od Božijih svjetova, šta god da vidi svojim očima i dotiče materijalnom rukom, za to ima osmišljene riječi u okviru svakodnevnih potreba. Međutim, čovjek nema saznanja o ostalim svjetovima i njihovim zakonima, o isijavanju svjetlosti kao i o dušama da bi za njih skovao riječi. Budući da ni u jednom jeziku svijeta ne nalazimo riječi koje bi mogle prenijeti uzvišena značenja, kako onda da se one jezikom izreknu i objasne!?
Problem ljubavi izvan je dometa našega znanja
Ta stvar je ovom mišlju pogrešivom nerješiva
Dvije skupine ljudi govorile su o ovim zbiljama. Prva je skupina poštovanih vjerovjesnika, neka je mir na sve njih. Potpuno je jasno da su oni imali vezu sa nadmaterijalnim svjetovima. Ipak, prema predaji: “Mi, skupina vjerovjesnika, dužni smo govoriti sa ljudima u skladu sa njihovim razumijevanjem”, bili su prisiljeni ovu zbilju predočavati na način shvatljiv običnom svijetu. Zbog toga nisu obraćali pažnju na tumačenje svjetlosnih zbilja i njihove krajnje blistavosti, niti su se upuštali u objašnjavanje onoga što nije ni palo na pamet običnom ljudskom umu. Zbilju, za koju je rečeno: “Ono što nije vidjelo oko i nije čulo uho i nikome nije ni palo na pamet”, objašnjavali su terminima kao što su Džennet, Džehennem, hurije, dvorci itd. I sami su govorili da zbilje drugih svjetova nisu opisive. Druga skupina ljudi, kojoj je zbog slijeđenja puta vjerovjesnika dodijeljena čast spoznaje ovih zbilja i Božija milost, srazmjerno razlikama među pojedincima u njihovim mogućnostima i njihovoj spremnosti, također je govorila o ovome, ali iza zavjese metafora i navođenjem primjera.
Sa perzijskog preveo: Amar Imamović
[3] Sehedže, sv. 5, str. 15.
[9] “Opservacija, odnosno samopromatranje (مراقبه) u općem smislu znači pridržavati se onoga što je Bog učinio obaveznim i neprelaženje tih granica. Prolaskom kroz postaje ove granice bivaju sve uže. Za duhovnog putnika na početku putovanja to predstavlja konstantno viđenje srca u prisustvu Gospodara.” Vidjeti: Latâiful-a‘lâm fî išârâti ehlil-ilhâm od Abdur-Rezaka Kašanija, str. 515, Mirase Maktub, Teheran 2000. (Prim. prev.)
[10]Značenje riječi tedžerrud (تجرّد) jeste odvajanje, guljenje, skidanje, izdvajanje iz omotnih listića, lišavanje, oslobađanje, odvajanje, otklanjanje. U irfanskoj terminologiji, međutim, ovo predstavlja odstranjivanje svega stranog srcu i duši, prekidanje svih ovosvjetskih veza radi pripreme za posmatranje zbilja. Tedžerrud može imati različite stepene intenziteta i različite razine. Zbog nepostojanja odgovarajuće riječi u našem jeziku u nastavku ćemo se služiti izrazom tedžerrud. (Prim. prev.)
[11]Naravno, ovo se odnosi samo na mustehab-namaze jer njihovo učenje po Šerijatu nije dozvoljeno na vadžib-namazima. (Prim. prev.)
[12]Predaja. (Prim. prev.)