Scroll to top

Uloga ljubavi u uspostavljanju islamske zajednice i njezinom obnavljanju

Objavljivanje ajeta o bratimljenju

1. U djelu El-Emali Tusija prenosi se od Ibn Abbasa: “Kada je bilo objavljeno: ‘Zaista su vjernici braća’, Allahov Poslanik, s.a.v.a., je izvršio bratimljenje muslimana; tako je pobratimio Ebu Bekra i Omera, Osmana i Abdurrahmana, i toga i toga, sve dok nije pobratimio sve svoje drugove prema njihovim stepenima. A potom je hazreti Aliju, sinu Ebu Talibovu, rekao: ‘Ti si moj brat i ja sam tvoj brat!’”[1]

2. U djelu El-Isti'ab ja zabilježeno: “Allahov Poslanik, s.a.v.a., je u Mekki bratimio muhadžire, a zatim je u Medini bratimio muhadžire i ensarije. U oba primjera rekao je hazreti Aliji, mir s njim: ‘Ti si moj brat na Ovom, i na Onom svijetu.’ On je tako izvršio bratimljenje između njega i sebe.”[2]

Bratimljenje drugova Vjerovjesnika, s.a.v.a., nakon Hidžre

3. Imam Ali, mir s njim, je rekao: “Kada je Allahov Poslanik, s.a.v.a., učinio seobu u Medinu, pobratimio je sve svoje drugove muhadžire i ensarije i odredio je da nasljeđivanje bude po bratstvu u vjeri, a ne po srodstvu, na šta se odnose riječi Svevišnjeg: ‘Oni koji vjeruju, i iseljavaju se, i u borbi na Allahovu putu zalažu imetke svoje i živote svoje, i oni koji daju utočište i pomažu, oni jedne druge nasljeđuju.’ – pa do riječi Svevišnjeg: ‘A onima koji vjeruju, a koji se nisu iselili – vi ne možete, sve dok se ne isele, nasljednici biti…’[3] On je tako bližnju rodbinu izuzeo od nasljeđivanja, ustanovivši ga isključivo za ljude Hidžre i vjernike. Potom je Svevišnji, nastavljajući, rekao: ‘Nevjernici jedni druge nasljeđuju. Ne postupite li tako, nastaće smutnja na Zemlji i nered veliki.’[4] Tako, kada bi neko od muslimana umro, njih bi naslijedili i ostavština bi pripala njegovom bratu u vjeri, a ne njegovim bližnjim i  rodbini.

Nakon što je islam ojačao, Bog je s Plemenitih Visina spustio: ‘Vjerovjesnik treba da bude preči vjernicima od njih samih, a žene njegove su – kao majke njihove. A srodnici, po Allahovoj Knjizi, preči su jedni drugima od ostalih vjernika i muhadžira; prijateljima svojim možete oporukom nešto ostaviti. To u Knjizi piše.’[5]Ovim je kur'anski stavak o nasljeđivanju bio opozvan.”[6]

4. U zbirci Musned Ebu Ja'la'a se prenosi od Enesa: “Allahov Poslanik, s.a.v.a., je pobratimio dvojicu svojih drugova tako da je jednom od njih noć bila dugačka da bi susreo brata svoga, pa bi ga susretao s ljubavlju i pažnjom, pitajući ga: ‘Kako ti je bilo bez mene?’ A obični ljudi ponašali su se tako da jednom od njih ne bi prošla ni tri dana, a da se ne bi raspitivao šta je s njegovim bratom.”[7]

Obnavljanje vjerskog bratstva u vremenu pred Smak svijeta

5. Allahov Poslanik, s.a.v.a., je rekao: “Mnogo je onih koji vjeruju u mene, a nisu me vidjeli, i smatraju me istinitim, a nisu sa mnom bili! Oni su uistinu moja braća.”[8]

6. Allahov Poslanik, s.a.v.a., je rekao, opisujući braću svoju koja će doći nakon njega: “Kada jedan od njih bude izgovorio jedno Subhanallahi, to će mu biti bolje nego da mu se zemaljske planine pretvore u zlato; pogled u jednog od njih mi je draži od pogleda u Božiju Nepovredivu Kabu; kada jedan od njih među svojim drugovima umre u teškoći imaće nagradu ubijenog između ugla Kabe gdje je Hadžeru-l-esved i Mekami Ibrahima, i imaće nagradu onoga ko umre u Božijem Haremu; a ko umre u Božijem Haremu Bog će ga zaštititi od Najvećeg straha i uvešće ga u Džennet.”[9]

Rasprava o bratimljenju u islamu

1. Ozakonjenje bratimljenja u islamu

Ozakonjenje bratimljenja dolazi na samom početku najistaknutijih kulturnih, političkih, društvenih, privrednih i vojnih pregnuća koje je Allahov Poslanik, s.a.v.a., činio. Ovo zauzimanje uvjerljivo svjedoči da je ozakonjenje bratimljenja povezano s počelom Objave i istovremeno otkriva vrhunac Poslanikovog, s.a.v.a., znanja, mudrosti i umijeća u vođenju islamskog ummeta Pravim putem.

Bog Svevišnji je u Kur'anu Časnom riječima Svojim:

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ[10]

“Zaista su vjernici braća”,

ustanovio zakon na kojem je uspostavio vezu između muslimana i odnos među njima koji ranije nisu postojali. Ta veza ili odnos nazvani su “vjersko bratimljenje”.

2. Najčvršća društvena veza

Ustanovljenjem zakona o vjerskom bratimljenju islam je, s jedne strane, započeo borbu protiv svih oblika omraženog rasnog i etničkog šovinizma, plemenskih svrstavanja i stranačkih ukopavanja i, s druge strane, uspostavio najčvršće odnose i veze društvenog i političkog povezivanja tkiva svjetskog islamskog umeta.

Narav jezika u islamskim predajama u objašnjenju te vjerske veze i upućivanja na nju dodatno povećava čuđenje, razmišljanje te privlači pažnju. Islamski spisi se ne zaustavljaju samo na bratimljenju muslimana jednih s drugima nego potvrđuju da su oni braća jedni drugima po jednom ocu i jednoj majci te da je osnova tog bratstva u grumenu gline od kojeg su stvoreni, u njihovoj iskonoskoj naravi i u svjetlu njihovog duha.

3. Vjera ljubavi i bratimljenja

Islam je vjera ljubavi i bratimljenja. Stoga se ta vjera ne zadovoljava samo učvršćivanjem veza koje spajaju muslimane, čineći ih čvršćim i jačim, ozakonjenjem čina bratimljenja i usredsređenjem na njegove pojedinačne i zajedničke doprinose i ovosvjetske i onosvjetske blagoslove, nego ljubav među muslimanima čini strogom dužnošću i na toj osnovi uspostavlja saradnju.

4. Filozofija zakona vjerskog bratimljenja

Filozofija ozakonjenja vjerskog bratimljenja i usredsređenja na međusobnu ljubav muslimana se u biti očituje u izgradnji zajednice u kojoj će veza ljubavi i bratstva dostići visoki stepen čvrstine i postojanosti, tako da će članovi zajednice osjećati da su zaista dijelovi jednoga tijela: kada jedan dio oboli i bude napadnut, svi ostali nastoje da mu se odazovu, žureći da mu pruže pomoć, da saosjećaju s njim i da mu pomognu u ozdravljenju, kao u iskazu prenesenom od Vjerovjesnika, s.a.v.a.: “Potrebno je da vjernici budu međusobno poput jednog čovjeka: kada jedan njegov organ oboli svi ostali saosjećaju s njim.”

5. Obnavljanje zavjeta vjerskog bratimljenja na Kraju vremena

Imamo predaje u kojima Vjerovjesnik, s.a.v.a., navodi ljude koji će ustati da pomognu islam na Kraju vremena, predstavljajući ih kao svoju braću po postojanosti, srčanosti, duhovnoj snazi i čvrstini vjerovanja.

Istraživanje tih predaja, njihovo razmatranje i stavljanje uz one predaje koje se spominju u objašnjenju kur'anskih ajeta koji izvještavaju o pomagačima islama u vremenu budućem, na šta se odnose riječi Svevišnjeg:

فَسَوْفَ يَأْتِي اللَّـهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ.[11]

“…Pa, Allah će sigurno umjesto njih dovesti ljude koje On voli i koji Njega vole…”, te:

وَإِن تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَ‌كُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُم.[12]

“A ako glave okrenete, On će vas drugim narodom zamijeniti, koji onda kao što ste vi neće biti”,

koje istraživača navode na zaključak da je donošenje zavjeta vjerskog bratimljenja, koje se desilo u najranijem razdoblju islama, jedna od temeljnih pretpostavki za pobjedu koju su izvojevali muslimani i uspostavljanje islamske vlasti pod vodstvom Vjerovjesnika, s.a.v.a. Tako će biti i na Kraju vremena, kada će se ovaj zavjet obnoviti još snažnije, da bi – uz dopuštenje Boga Svevišnjeg – pripremio tlo za uspostavljanje islamske vlade i svjetske države pod vodstvom Mehdija iz roda Muhammeda, s.a.v.a. Tako će se djelatno očitovati istinito Božije obećanje:

لِيُظْهِرَ‌هُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ.[13]

“…da bi je uzdigao iznad svih vjera…”


[1].الأماليللطوسي : ص 587 ح 1214.

[2].الاستيعاب : ج 3 ص 202.

[3].الأنفال : 72.

[4].الأنفال : 73.

[5].الأحزاب : 6.

[6].بحارالأنوار : ج 19 ص 91 ح 48.

[7].مسندأبييعلى : ج 3 ص 349 ح 3325.

[8].تاريخدمشق : ج 35 ص 252.

[9].التحصينلابنفهد : ص 25 ح 40.

[10].الحجرات : 10.

[11].المائدة: 54.

[12].محمّد: 38.

[13].التوبة: 33.

Povezani članci