Uvodne napomene za nauku o islamskim sljedbama i pravcima

Ova nauka za razliku od ostalih islamskih nauka nema određeno ime niti je jedinstvena i tokom proteklih stoljeća korišteni su različiti nazivi za ovu nauku. Među najpoznatijim nazivima jedan je Sljedbe i pravci, a drugi Narodi i vjerovanja.

Iz leksičkog aspekta riječ firaq (فرق) je množina od riječi firqe (فرقه) što znači jedna grupa ljudi. Riječ mezaheb (مذاهب) množina je od riječi mezheb (مذهب) što znači pravac, mišljenje i vjerovanje. Riječ milel (ملل) množina je od milet (ملة) u značenju vjera i zakon, dok je riječ nihal (نحل) množina od riječi nihle (نحلة), što se upotrebljava u značenju tvrdnja i uvjeravanje.[1]

Iako se značenje riječi firaq we mezaheb (sljedbe i pravci), a također i milel ve nihal (narodi i vjerovanja) ponekad terminološki koriste jedne umjesto drugih, izgleda da se drugi naslov većinom koristi u općenitijem i obuhvatnijem značenju. Naziv milel ve nihal se obično koristi u značenju misaonih i vjerskih usmjerenja u religijama i među njihovim sljedbenicima, te shodno tomu obuhvata islamske i neislamske sljedbe i škole. Naziv firaq we mezaheb koristi se isključivo za islamske sljedbe i škole. U svakom slučaju, u ovoj knjizi se ova tumačenja koriste u jednom značenju, tj. akaidske sljedbe i škole islamske religije.

U svakoj religiji i vjerovanju obično su se, nakon smrti vjerovjesnika ili osnivača, dogodile nesuglasice među njegovim sljedbenicima i ove nesuglasice su ponekad toliko duboke da uzrokuju pojavu različitih pravaca i škola i dijele sljedbenike religije na brojne skupine. Ove razlike mogu biti u vezi različitih tema, kao što su političke, pravne, etičke i vjerske teme. Obično su najvažnije i najsnažnije razlike one koje se tiču vjerovanja (akaida) i apologetike (kelama). Zato se ova knjiga bavi samo onim sljedbama i školama čiji su temelj pojavljivanja posebni vjerski i apologetski stavovi.

Ali, što se tiče atributa “islamski” u naslovu Islamske sljedbe i pravci potrebno je reći da kada opisujemo jedan pravac (mezheb) s ovim naslovom, ne želimo reći da su sva učenja tog mezheba u skladu sa islamom ili su izravno preuzeta iz islamskih tekstova, već se želi reći da je ta škola nastala i razvila se u području islamskog mišljenja i da su njezini stavovi izneseni uz oslanjanje na islamske izvore, iako je moguće da se u načinu dokazivanja i izvođenja zaključaka iz religijskih tekstova budu desile pogreške ili da se čak dese temeljna odstupanja od religijskih izvora.

 

Definicija nauke i njezine karakteristike